Ciemieniucha to jedna z chorób wieku dziecięcego. Jest to łojotokowe zapalenie skóry, które zwykle lokalizuje się na skórze głowy. Zmiany mogą występować także na kroczu. klatce piersiowej oraz twarzy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, zalecane są różne metody jej leczenia- od łagodnego wyczesywania łusek, aż po leczenie farmakologiczne. 

Przyczyny ciemieniuchy

Obecnie wiadomo, że za powstanie ciemieniuchy w głównej mierze odpowiada nadprodukcja łoju, ale przyczyna tego stanu nie jest znana tę chwilę.  Postuluje się, że może to być spowodowane działaniem matczynych hormonów, które nie zostały jeszcze usunięte z krwioobiegu malucha. Wpływają one bowiem na komórki łojowe wzmagając wydzielanie łoju.

Jak leczyć ciemieniuchę

W zależności od intensywności objawów, ciemieniuchę należy leczyć na różne sposób. Jeżeli zmiany nie są znacznie nasilone, zaleca się wyczesywanie łusek przy pomocy specjalnych szczotek przeznaczonych dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci. Dobrym wyborem może także okazać się szampon na ciemieniuchę, który odpowiednio nawilżaa skórę głowy oraz redukuje objawy ciemieniuchy. Można także zastosować preparaty natłuszczające, dzięki któremu zmiany ulegną zmiękczeniu. Przykłady takich preparatów to np. oliwka, czy wazelina. 

Ciemieniucha – czy można jej zapobiec?

Nie jest możliwe całkowite zapobiegnięcie wystąpienia ciemieniuchy, natomiast możliwe jest istotne zmniejszenie ryzyka jej pojawienia się u dziecka. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobry szampon na ciemieniuchę na ByHealth.pl. Produkt ten jest zaprojektowany w taki sposób, by zapobiegać reakcjom alergicznym oraz nawilżać skórę głowy. Ryzyko wystąpienia ciemieniuchy znacznie zmniejsza się jeśli szampon ten stosowany jest w sposób regularny. Pamiętajmy- lepiej zapobiegać niż leczyć.