W jaki sposób tworzą się odleżyny? Jak skutecznie zapobiegać ich powstawaniu? Jakie partie ciała są najbardziej narażone na tego typu zmiany? Co stosować, kiedy jednak dojdzie do uszkodzenia skóry?
Odleżyny – problem osób przewlekle chorych
Odleżyny tworzą się zwykle u osób, które są unieruchomione na jakiś czas – np. z powodu wypadku lub choroby przewlekłej. Przebywanie przez większość czasu w tej samej pozycji – zwykle leżącej – może powodować powstawanie otarć i ran na skórze. Warto pamiętać, by nie doprowadzić do pogłębienia tych podrażnień, bowiem mogą one wywołać zagrażające życiu pacjenta zakażenia. Istotne jest więc odpowiednie pielęgnowanie zmienionych chorobowo miejsc specjalnymi środkami. Sprawdza się w tym przypadku szczególnie maść na odleżyny, którą można dostać w każdej aptece, a nawet w wielu drogeriach. Najlepiej jest jednak zapobiegać powstawaniu takich ran na skórze.
W jaki sposób powstają odleżyny?
Odleżyny tworzą się na skutek obumierania tkanki. Dochodzi do tego, gdy dana część ciała narażona jest na długotrwały ucisk, przez co ogranicza się przepływ krwi. Zmiany tego typu najczęściej powstają na błonach śluzowych, pośladkach i okolicach kości krzyżowej, czyli w miejscach, w których ciało przylega do materaca i tworzy się nacisk.
Choć maść na odleżyny zazwyczaj przynosi sporą ulgę choremu, lepiej nie narażać go na powstawanie tego typu zmian. Stosowanie się do pewnych zasad pomaga zapobiec ich pojawieniu się. A każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
W jaki sposób nie dopuścić do tworzenia się odleżyn na ciele osoby chorej?
Opieka nad osobą, która ma ograniczone możliwości poruszania się, nie jest łatwa. Wymaga wiele zaangażowania z obu stron. Bez względu na to, czy chory przebywa w domu czy w szpitalu, powinno się dbać o to, by na ciele nie tworzyły się podrażnienia. Jak temu zapobiec? Podstawą jest zmienianie pozycji osoby leżącej – np. pomoc w ułożeniu jej na drugi bok co najmniej raz na 2-3 godziny. Dzięki temu nie obciąża się za bardzo tylko jednej części ciała lub konkretnego jego rejonu. Ważne jest również to, by dbać o higienę pacjenta, czyli pamiętać o codziennym myciu oraz regularnym zmienianiu ubrań.
W zapobieganiu powstawaniu odleżyn może pomóc także korzystanie ze specjalistycznych produktów medycznych. Warto zainwestować w materac zmiennociśnieniowy oraz poduszki przeciwodleżynowe. Stała obserwacja skóry może mieć istotne znaczenie w profilaktyce. Każde zaczerwienienie powinno wzbudzić czujność.