Konopie indyjskie rosnące w naturze są roślinami dwupiennymi, czyli składają się z roślin żeńskich wytwarzających kwiaty żeńskie – topy oraz rośliny męskie, przeznaczone do zapylania roślin żeńskich. Nasiona feminizowane charakteryzują się 100% gwarancją, że wyrosną z nich wyłącznie osobniki żeńskie, bogate w THC. Stanowią spore ułatwienie dla hodowców, którzy nie muszą już weryfikować roślin pod kątem płci.
Nasiona feminizowane, żeńska wersja kwiatów męskich
Nasiona feminizowane powstają na skutek wytwarzania przez roślinę żeńską kwiatów męskich, proces ten nazywa się rewersją płci. Pyłek pozyskany z męskich kwiatów zapyla rośliny żeńskie, natomiast nasiona, które powstaną dzięki temu noszą nazwę feminizowanych.
Różnica pomiędzy pyłkiem zbieranym z rośliny męskiej a pyłkiem pozyskanym z rośliny po rewersji płci polega na różnym zbiorze chromosomów. Pyłek pochodzący od rośliny żeńskiej po rewersji posiada:
- zestaw chromosomów rośliny żeńskiej XX
- brakuje w nim chromosomu Y
Wyższość nasion feminizowanych po rewersji
Dla hodowców konopi indyjskiej nasiona feminizowane znacząco ułatwiają cały proces uprawy. Wyparły one wręcz w ostatnim czasie nasiona klasyczne, przynajmniej na rynku europejskim. Dzieje się tak do takiego stopnia, że wielu hodowców nigdy nie widziało klasycznej męskiej rośliny, pozbawionej zmian genetycznych, chociaż proces rewersji nie zawsze przechodzi idealnie i skutecznie.