Laboratorium, w którym prowadzone są badania z wykorzystaniem różnych gazów i substancji chemicznych, musi być wyposażone w specjalne meble, które wytrzymają agresywne środowisko oraz zapewnią pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki pracy. Umeblowanie zależy od wykonywanych zadań, ale każde laboratorium musi być wyposażone w systemy przechowywania, stoły, zlewy i krzesła. Producent mebli laboratoryjnych może wyprodukować jeden z poniższych rodzajów mebli.
Stoły laboratoryjne
Biurko jest podstawowym elementem każdego laboratorium dostarczanego przez producenta mebli laboratoryjnych, ponieważ służy nie tylko do przeprowadzania badań, ale także do przechowywania instrumentów i umieszczania sprzętu. Stoły laboratoryjne dzielą się na kilka rodzajów w zależności od ich przeznaczenia i organizacji przestrzeni.
Stoły dzielą się na następujące rodzaje w zależności od ich przeznaczenia:
- fizyczne (do przeprowadzania eksperymentów fizycznych);
- chemiczne (przeznaczone do analizy chemicznej i wyposażone w dźwig);
- stoły miareczkowe (przeznaczone do miareczkowania biuretowego i wyposażone we wbudowane stojaki na biurety)
- do ważenia (do wykonywania ważeń, szczególnie odporne na wpływy zewnętrzne, np. wibracje);
- mikroskopowe (wyposażone w statyw na szalki Petriego);
- zelektryfikowane (przeznaczony do pracy z urządzeniami elektrycznymi, wyposażony w gniazdo elektryczne).
W zależności od specyfiki organizacji przestrzeni roboczej, stoły dzielą się na:
- montowane na ścianie;
- mobilne (wyposażone w kółka);
- stoły wyspowe (zapewniają pełny dostęp do powierzchni roboczej i są przystosowane do jednoczesnej pracy kilku specjalistów);
- stoły serwisowe (wyposażone są w szuflady i drzwiczki, nie posiadają wolnej przestrzeni roboczej pod blatem);
- stoły dodatkowe (są używane w celu zwiększenia efektywnej powierzchni roboczej i są przeznaczone jako dodatek do stołu podstawowego).
Szafki laboratoryjne i szuflady
Szafy laboratoryjne mogą być przeznaczone zarówno do badań (dygestoria), jak i do przechowywania odczynników, dokumentów i przyborów.
Dygestoria służą zapewnieniu bezpieczeństwa personelu i są przeznaczone do usuwania niebezpiecznych oparów odczynników chemicznych podczas badań laboratoryjnych. Dygestorium jest komorą podłączoną do systemu wentylacyjnego. Podstawowa konfiguracja zawiera bryzgoszczelne gniazdo, lampkę do oświetlenia, kołnierz do podłączenia do systemu wentylacyjnego oraz osłonę ochronną. Opcjonalnie dygestorium może być wyposażone w zlewozmywak, armaturę i zintegrowaną płytę grzejną. Dygestorium jest indywidualnie konfigurowane w zależności od używanych chemikaliów i zadania analitycznego.
Szafy magazynowe służą do przechowywania niebezpiecznych odczynników i są podłączone do systemu wentylacyjnego. Szafy te muszą być stabilne chemicznie i zapewniać bezpieczną pracę personelu.
Istnieją jeszcze trzy inne rodzaje szaf, które mogą być zainstalowane w laboratorium – do przechowywania instrumentów, przyborów i dokumentów.
Przy projektowaniu szaf należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- wielkość półek i ciężar, jaki muszą utrzymać;
- rodzaj drzwi (z zamkami lub bez zamków)
- materiał (przeciwwybuchowy, chemoodporny);
- funkcjonalność (obecność szuflad i dodatkowego wyposażenia).
Innym produktem, który może być używany do przechowywania może być szafa laboratoryjna. Szafa podzielona jest na trzy rodzaje:
- stoliki boczne (mogą być wyposażone w drzwiczki, szuflady lub zarówno w drzwiczki jak i szuflady);
- regały z szufladami (również z drzwiami i szufladami oraz na kółkach);
- szafki wysuwane (pełnią rolę ostatecznego przedłużenia stołu).
Szuflady mogą być również wyposażone w zamek, a prowadnice drzwi w zamknięcia.